Kategorie: Wszystkie | ekranizacje | krótko o... | pokazy DKFu | szerzej o...
RSS
poniedziałek, 23 maja 2011
DKF - Żelazna wyspa

26 majao godz. 20.00 w gliwickim Kinie Amok mieszczącym się przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie miał miejsce pokaz DKF filmu:

Żelazna Wyspa

ŻELAZNA WYSPA (Jazireh Ahani / Iron Island)
reż. Mohammad Rasoulof, Iran 2005, 90 min.

wprowadzenie: Michał Centkowski
...
Zwiastun MFF Ars Independent Katowice
Od 14 do 19 czerwca 2011 roku, za sprawą pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent Katowice, stolica Górnego Śląska stanie się Mekką dla wszystkich miłośników ambitnego kina. Festiwal ma na celu prezentację polskiej publiczności najlepszych filmów niezależnych z całego globu, nieobecnych w regularnej dystrybucji kinowej w naszym kraju. Aby poczuć przedsmak tego wydarzenia DKF w Gliwicach wspólnie z organizatorami Festiwalu zaprasza na specjalny pokaz filmu „Żelazna wyspa” w reż. Mohammada Rasoulofa, irańskiego twórcy skazanego w grudniu ubiegłego roku wspólnie z Jafarem Panahi, reżyserem, którego retrospektywa uświetni festiwal Ars Independent, na 6 lat pozbawienia wolności za działalność antyrządową.

„Żelazna wyspa” to przejmująca, poetycka opowieść o bezdomnych uchodźcach, mieszkających w tonącym, przerdzewiałym tankowcu, zakotwiczonym u południowego wybrzeża Iranu. Filmowa historia ludzi poddających się despotycznej władzy kapitana statku w ujęciu irańskiego reżysera urasta do rangi metafory społeczeństwa poddanego dyktaturze.

Obraz prezentowany był na najważniejszych festiwalach filmowych świata, m.in. w Toronto i prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs festiwalu w Cannes. W Polsce film Rasoulofa oglądać można było jedynie podczas 21. Warszawskiego MFF.

A więcej o samym MFF Ars Independent Katowice na stronie: www.arsindependent.pl
Pokaz będzie towarzyszyć także imprezie Halo!gen, która odbędzie się w dniach 27-28.05.2011 r. w Starej Fabryce Drutu w Gliwicach. Więcej na http://fabrykadrutu.org.pl/


Cena biletów - 7 zł

Serdecznie zapraszamy

autorem plakatu jest Adrian Hajda

wtorek, 19 kwietnia 2011
Już w czwartek pokaz DKF.doc "Niedokończony film"

A tu "nasz" plakat wykonany przez Adriana Hajdę:

DKF.doc "Niedokończony film" - Adrian Hajda

Pamiętajcie!

"Niedokończony film", czwartek 21 kwietnia, godz. 20.00, Kino Amok, Gliwice.

wtorek, 12 kwietnia 2011
DKF.doc „Niedokończony film”

 

Niedokończony film

Kwietniowy DKF to nie tylko podróż wgłąb historii, ale także w historię kina propagandowego.

„Niedokończony film” reż. Yael Hersonski, Niemcy/Izrael 2009, 88 min.

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.
...
Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a „normalne” życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów.
Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego.
Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze.

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – MFF Berlinale
2010 – Nagroda za „Najlepszy montaż” na FF Sundance
2010 – Best International Feature Award na Hot Docs w Toronto
2010 – Nagroda za „Najlepszy scenariusz” na Silverdocs w Waszyngtonie
2010 - Nagroda dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”, Nagroda Van Leer i Nagroda Forum Ocalania Audio-wizualnej pamięci na FF Jeruzalem
2010 – udział w konkursie głównym Millennium Award na 7. Planete Doc Review w Warszawie
2010 – Nominacja do Izraelskiej Nagrody Filmowej
2010 – Nominacja do Nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny"

 

Kiedy?

21 kwiecień 2011 g. 20.00

Gdzie?

Kino Amok
Dolnych Wałów 3
Gliwice
poniedziałek, 14 marca 2011
Program DKFuture: 3 edycji festiwalu Short Waves

 

Short Waves

24 marca w Kinie Amok w Gliwicach (ul. Dolnych Wałów 3) o godz. 20.00 odbędzie się pokaz DKFuture w ramach 3 edycji festiwalu Short Waves. A jakie filmy znalazły się w programie pokazu?

1. Galeria
Robert Proch / 5’ / ASP Poznań / 2010
Dynamiczny film, wychodzący naprzeciw komercji i konsumpcjonizmowi. Weekendowi klienci zagubieni w olbrzymim centrum handlowym…

2. Bryły życiorysów
Norman Leto / 15’ / 2010
Filmowa zagadka. Pośród kształtów, które czasem przypominają Obcego, czasem wylany na wodę wosk, rozgrywa się opowieść o skomplikowanych ludzkich losach.

3. Poszukuję pewnej osoby
Janusz Kojro / 4’ / Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę” / 2010
Jak się spotkać w wielkim mieście? Czasem pomagają serwisy ogłoszeniowe... kilka osób w różnym wieku i różnej płci, bezpretensjonalnie o straconych okazjach i szansach na „coś”.

4. Zmartwychwstanie
Klara Kochańska / 20’ / PWSFTviT / 2011
Psychodrama rozegrana w wielkanocnej scenerii. Udział biorą: ona, on i ten trzeci... ojciec. Czechowowsko gęsta atmosfera z obowiązkowym wystrzałem strzelby.

5. Penne God - SzaZa
Maciej Puczyński, Karolina Karwan, Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki, Piotr Szamburski / 5’ / 2009
„Muzyka płynie”, mówimy. Ale – w basenie? Zobaczcie, jak w teledysku grupy SzaZa odrealniona, podwodna przestrzeń powoli napełnia się dźwiękami i... elementami wyposażenia wnętrz.

6. Luiza Hert
Aga Woszczyńska / 9’ / PWSFTviT / 2011
Talent można znaleźć w najmniej spodziewanym miejscu... Spojrzenie za teatralne kulisy; portret niezwykłej Luizy Hert.

7. Sampled Room
Mateusz Zdziebko / 2’ / 2011
Impresja o nieoczywistej relacji między dźwiękiem a instrumentem. Symfonia na kieliszek, sprężynkę i... stringi.

8. Drakula
Piotr Bosacki / 10’ / 2010
Atak na formę i narrację, zderzenie z historią, rozumem i percepcją. Proces powstawania myśli w czasie rzeczywistym, ścieżka poznawcza przez ludzkie ciało i umysł, wsparta minimalistyczną animacją.

9. Weight
Anna Turowska / 1’ / 2011
Animowana miniatura z pouczającym przesłaniem. Wiatrak kontra piętrzące się anonimowe budowle.

10. Przez szybę
Igor Chojna / 14’ / PWSFTviT / 2009
Kiełbasa, alkohol i disco-polo... Wizyta na polskiej prowincji. Młody chłopak przyjeżdża na pogrzeb ciotki, angażując się nie tylko w pożegnalne rytuały, ale i... flirt.

11. The Drug
Mateusz Witkowski / 5’ / 2011
Pulsująca kojącymi rytmami przestrzeń kosmosu. Głęboką czerń gwiaździstego nieba rozświetlają tajemnicze fluoroscencyjne kształty... Zdobywca nagrody w konkursie na teledysk do piosenki grupy Royksopp.

Spotkanie poprowadzi Marcin Fischer

Bilety w cenie 7 zł

Obecność obowiązkowa!