Kategorie: Wszystkie | ekranizacje | krótko o... | pokazy DKFu | szerzej o...
RSS
poniedziałek, 23 maja 2011
DKF - Żelazna wyspa

26 majao godz. 20.00 w gliwickim Kinie Amok mieszczącym się przy ul. Dolnych Wałów 3 będzie miał miejsce pokaz DKF filmu:

Żelazna Wyspa

ŻELAZNA WYSPA (Jazireh Ahani / Iron Island)
reż. Mohammad Rasoulof, Iran 2005, 90 min.

wprowadzenie: Michał Centkowski
...
Zwiastun MFF Ars Independent Katowice
Od 14 do 19 czerwca 2011 roku, za sprawą pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent Katowice, stolica Górnego Śląska stanie się Mekką dla wszystkich miłośników ambitnego kina. Festiwal ma na celu prezentację polskiej publiczności najlepszych filmów niezależnych z całego globu, nieobecnych w regularnej dystrybucji kinowej w naszym kraju. Aby poczuć przedsmak tego wydarzenia DKF w Gliwicach wspólnie z organizatorami Festiwalu zaprasza na specjalny pokaz filmu „Żelazna wyspa” w reż. Mohammada Rasoulofa, irańskiego twórcy skazanego w grudniu ubiegłego roku wspólnie z Jafarem Panahi, reżyserem, którego retrospektywa uświetni festiwal Ars Independent, na 6 lat pozbawienia wolności za działalność antyrządową.

„Żelazna wyspa” to przejmująca, poetycka opowieść o bezdomnych uchodźcach, mieszkających w tonącym, przerdzewiałym tankowcu, zakotwiczonym u południowego wybrzeża Iranu. Filmowa historia ludzi poddających się despotycznej władzy kapitana statku w ujęciu irańskiego reżysera urasta do rangi metafory społeczeństwa poddanego dyktaturze.

Obraz prezentowany był na najważniejszych festiwalach filmowych świata, m.in. w Toronto i prestiżowej sekcji Quinzaine des Réalisateurs festiwalu w Cannes. W Polsce film Rasoulofa oglądać można było jedynie podczas 21. Warszawskiego MFF.

A więcej o samym MFF Ars Independent Katowice na stronie: www.arsindependent.pl
Pokaz będzie towarzyszyć także imprezie Halo!gen, która odbędzie się w dniach 27-28.05.2011 r. w Starej Fabryce Drutu w Gliwicach. Więcej na http://fabrykadrutu.org.pl/


Cena biletów - 7 zł

Serdecznie zapraszamy

autorem plakatu jest Adrian Hajda