Blog > Komentarze do wpisu
DKF.doc „Niedokończony film”

 

Niedokończony film

Kwietniowy DKF to nie tylko podróż wgłąb historii, ale także w historię kina propagandowego.

„Niedokończony film” reż. Yael Hersonski, Niemcy/Izrael 2009, 88 min.

W maju 1942 roku do warszawskiego getta przybyła ekipa filmowa Urzędu Propagandy III Rzeszy. Zapis odnaleziono zaraz po wojnie, w archiwach filmowych nazistów. Przez lata uważano go za prawdziwy portret życia w warszawskim getcie.
...
Reżyserka Yael Hersonski postanowiła zbadać okoliczności powstania filmu. 50-minutowy zapis przestudiowała ujęcie po ujęciu, przejrzała archiwa, prywatne zapiski na temat obecności ekipy w getcie, dotarła do materiałów z przesłuchań niemieckiego operatora filmowego, Willy'ego Wista. Mozolna analiza pokazuje, że dokument to jeszcze jedna mistyfikacja propagandy nazistów, a „normalne” życie od początku do końca zaaranżowano, pod bacznym okiem pilnujących porządku esesmanów.
Na film składają się wspomnienia i komentarze ocalonych, fragmenty niesławnego filmu, sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta. Wychwycone przez reżyserkę niuanse przenoszą film na poziom uniwersalny, każą zastanowić się nad naturą i uwarunkowaniami każdego zapisu archiwalnego.
Bohaterami filmu są nie tylko widoczni na ekranie mieszkańcy, ale także kilku ocalonych z Zagłady. Reżyserka konfrontuje ich z niemieckim filmem, wsłuchując się w ich komentarze.

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – MFF Berlinale
2010 – Nagroda za „Najlepszy montaż” na FF Sundance
2010 – Best International Feature Award na Hot Docs w Toronto
2010 – Nagroda za „Najlepszy scenariusz” na Silverdocs w Waszyngtonie
2010 - Nagroda dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”, Nagroda Van Leer i Nagroda Forum Ocalania Audio-wizualnej pamięci na FF Jeruzalem
2010 – udział w konkursie głównym Millennium Award na 7. Planete Doc Review w Warszawie
2010 – Nominacja do Izraelskiej Nagrody Filmowej
2010 – Nominacja do Nagrody Satellite w kategorii „Najlepszy film dokumentalny"

 

Kiedy?

21 kwiecień 2011 g. 20.00

Gdzie?

Kino Amok
Dolnych Wałów 3
Gliwice
wtorek, 12 kwietnia 2011, dkfgliwice

Polecane wpisy